Świadczenie „Dobry start”

Utworzono dnia 03.07.2018

Od dnia 01.07.2018 r. można składać już wnioski na świadczenie „dobry start” w wersji elektronicznej przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl lub bankowość elektroniczną. Świadczenie to przysługuje w związku z rozpoczęciem przez dziecko roku szkolnego do ukończenia :

- przez dziecko lub osobę uczącą się 20 roku życia;

- przez dziecko lub osobę uczącą się 24 roku życia – w przypadku dzieci lub osób uczących się legitymujących się orzeczeniem o niepełnosprawności.

Świadczenie przysługuje również w przypadku:

- ukończenia 20 roku życia przez dziecko lub osobę uczącą się przed rozpoczęciem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko lub osoba ucząca się kończy 20 rok życia;

- ukończenia 24 roku życia przez dziecko lub osobę uczącą się przed rozpoczęciem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko lub osoba ucząca się kończy 24 rok życia – w przypadku dzieci lub osób uczących się legitymujących się orzeczeniem o niepełnosprawności.

Powyższe świadczenie wypłacane będzie w wysokości 300 zł raz w roku.

          Świadczenie nie przysługuje na dziecko uczęszczające do przedszkola, w tym na dziecko realizujące roczne przygotowanie przedszkolne („tzw. zerówka”) w szkole podstawowej, a także w przedszkolu lub w innej formie wychowania przedszkolnego

        Od 1 sierpnia 2018r. można składać wnioski w formie papierowej w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Płużnicy, pok. nr 5.

        Prawidłowo wypełnione wnioski złożone w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia br. wypłacone będą do 30 września 2018 r.

         W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach Gops będzie miał maksymalnie 2 miesiące od dnia złożenia poprawnego wniosku na jego rozpatrzenie i wypłatę świadczenia.        

Ważne. Wniosek należy złożyć do 30 listopada.

 

W myśl rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start” z dnia 30 maja 2018 r. pojęcie szkoły rozumie się poprzez - szkołę podstawową, dotychczasowe gimnazjum, szkołę ponadpodstawową i dotychczasową szkołę ponadgimnazjalną, z wyjątkiem szkoły policealnej i szkoły dla dorosłych, szkołę artystyczną, w której jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki, a także młodzieżowy ośrodek socjoterapii, specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy, specjalny ośrodek wychowawczy, ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy